טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

יתרונות הטיפול ההומאופתי – חיזוק מערכת החיסון

תפקידה של מערכת החיסון הוא להגן על האדם מפני גורמי מחלה שונים ע»י זיהוי ותקיפה של אותם גורמים, בין אם חיצוניים (וירוס או חיידק לדוגמא) או פנימיים (תאים סרטניים למשל). כשהאדם בריא, המערכת מאוזנת, מגיבה על פי הצורך בצורה מדויקת ובעוצמה הנדרשת. האדם לרוב חש בטוב, חולה מעט, ואם כבר חולה הוא עובר זאת בצורה קלה ומהירה. במאמר זה, נסקור חלק קטן מהליקויים השכיחים במערכת החיסון וניבחן בקצרה את דרך הטיפול המקובלת אל מול אפשרות הטיפול ההומיאופתי.

– דלקות אוזניים/גרון חוזרות מדבקות, או אנשים שחולים («מתקררים») לעיתים קרובות שוב ושוב: נדמה שהמערכת החיסונית לא מתמודדת כהלכה אל מול גורמי מחלה שונים- המערכת אינה מהירה חזקה ויעילה דיה על מנת להשליט סדר ,לרפא ולמנוע הישנות של מחלות זיהומיות מדבקות.

– אסתמה : היא תוצאה של תגובת יתר של מערכת החיסון ויצירת מצב דלקתי של דרכי הנשימה כנגד פתוגן כזה או אחר (זיהום אויר, אלרגן כלשהו וכו’) . אסתמה מתאפיינת בהתקפים של קוצר נשימה (בדרגות חומרה משתנות מאדם לאדם), בסימפטומים של כיווץ הסמפונות, הפרשת ליחה, רעב לאוויר, שיעול טורדני, חרחורים, צפצופים ועוד. זהו מצב כרוני.

– אטופיק דרמטיטיס היא מחלת חיסון עצמי- אוטואימונית. מתבטאת בגרד, פריחה אדומה, לעיתים מפרישה, קשקשת, עור יבש ועוד. במחלות חיסון עצמי מסוג זה, המערכת יוצאת מאיזון (מאבדת ‘סבילות חיסונית’), מזהה את ה»עצמי» כזר ומפעילה תגובה חיסונית כנגד תאים ורקמות של הגוף עצמו, במקום כנגד פולשים מבחוץ. בשפת העם אומרים ש»הגוף תוקף את עצמו»-  . זהו שיבוש עמוק בפעולת המערכת החיסונית. מחלות אלו גם הן כרוניות.

– קדחת השחת או אלרגיה –  הם מצבים של רגישות יתר של המערכת לאלרגנים שונים כגון אבקנים, מיני מזונות, פרווה, אבק הבית וכו’.

פעולת המערכת כנגד אותם אלרגנים היא הפעלת תאים המפרישים היסטמין, סרטונין וחומרים אחרים והתוצאה, בקדחת השחת למשל, מתבטאת בסימפטומים כגון דלקת של רירית האף, נזלת, אף סתום, עיטושים מרובים, תחושת שריפה בעיניים, דמעות וכו’.

בחינה של הטיפולים המקובלים לבעיות השונות במערכת החיסון גם אלו שאינן מוזכרות כאן, מגלה שהטיפול המקובל המוצע מתמקד בד»כ בטיפול סימפטומטי מקומי, במקרים חמורים יותר בדיכוי חיסוני מערכתי כלשהו (סטרואידים), במתן אנטיביוטיקה לדלקות ממקור חיידקי וכו’.

אם אתה או ילדך סובלת מבעיה כלשהיא במערכת החיסון ראוי לשאול את השאלות הבאות ביחס לטיפול המוצע לך – «בחן את עצמך»:

– האם טיפול זה באמת מרפא או שמא רק מדכא סימפטומים וע»י כך מביא להקלה זמנית?

– האם הטיפול חותר לשיקום וחיזוק המערכת החיסונית?

– האם הטיפול המוצע פותר את הבעיה מהשורש ולטווח ארוך?

– במקרים שהפכו חמורים וממושכים מה יהיו תופעות הלוואי וההשלכות של דיכוי מערכת החיסון ע»י סטרואידים?

– במקרים רבים של דלקות חוזרות-  האם טיפול אנטיביוטי תורם במשהו להעלאת רמת החיסון אצל המטופל והאם אין זאת בחזקת «כיבוי שריפות» בלבד עד הופעת הדלקת הבאה?

– האם יש דרך טיפול הולמת יותר עבור הבעיות הללו, דרך לחיזוק ושיקום המערכת החיסונית?

נראה, כי למרות יכולתם של חלק מהטיפולים ברפואה של היום  להקל על הסימפטומים ולטפל במצבי חירום מסוכנים, על פי רוב אינם מהווים פתרון כולל לטווח ארוך (כאשר הבעיה ממושכת), אין ביכולתם לפתור את הבעיה לעומק, אלא לדכא לזמן מה סימפטום כזה או אחר, לדחות את ההתקף הבא בזמן מה (אם בכלל), או כמו במקרה של דלקות חוזרות, לנסות להרוג את גורם המחלה- מיקרואורגניזם כזה או אחר, פעם אחר פעם מבלי לחזק את המערכת החיסונית ש»מאפשרת» לו מלכתחילה להימצא שם ולשגשג.

הטיפול ההומיאופתי מציג גישה שונה בתכלית לטיפול המקובל ברפואה של היום, הוא אינו מנסה להשמיד חיידק או וירוס. כל הטיפול מתמקד באדם עצמו כמכלול, במטרה לחזק ולשקם את מערכת החיסון כדי שזו תוכל להתמודד בקלות עם מחלה קיימת ותמנע הדבקות נוספות.

בהומיאופתיה לא מנסים לדכא את תגובת מערכת החיסון, אלא לרפא אותה, ולתקן את הליקוי מהשורש, בין אם הוא תגובת יתר חיסונית (אסתמה), רגישות יתר (אלרגיה), מחלות אוטואימוניות  או כל הפרעה אחרת.

אופן הטיפול:

בפגישה הראשונה (שבדרך כלל נמשכת בין שעה לשעתיים ) בה מגיע הפציינט ומתלונן על בעיה חיסונית כזו או אחרת, ההומיאופת, תוך התבוננות מעמיקה וכוללת על הפציינט מחפש אחר כל הביטויים האינדיבידואליים והסימפטומים שמהם הוא סובל, כולל כל המאפיינים השונים והמיוחדים.

למשל: מה אופייה המדויק של הבעיה?, באילו תנאים היא מופיעה, מוחמרת או טובה יותר? באילו שעות, תנאי מזג אויר, קור או חום או תנוחה מסוימת? האם יש גורם משלהב ברור למחלה? וכו’.  בנוסף מתייחס ההומאופת לכל ההיסטוריה הרפואית של הפציינט , למבנה והמאפיינים הגופניים שלו, לכל סטייה שהיא מהמצב הבריא, למשל באיכות השינה, המחזור החודשי אצל נשים, התזונה והעיכול, מבנה האישיות, טמפרמנט, דפוסים רגשיים, עיסוקו, יחסיו החברתיים והמשפחתיים, מצב האינטלקט והזיכרון ועוד.

כל הפרטים הללו עוזרים לגלות ולייחד את תמונת המחלה השלמה והמלאה באדם זה ומכוונים לבחירת התרופה ההומאופתית (רמדי) המתאימה לו ביותר .

התרופה ההומיאופתית , תפקידה לשקם את המערכת החיסונית, לגרות את כוחות הריפוי הבסיסיים הנמצאים אצל האדם ולהשיב איזון ובריאות למצב אופטימאלי.

פגישת מעקב נוספת נערכת בין ארבעה לשישה שבועות אח»כ, זמנה קצר יותר, כשעה, ובה ההומיאופת מעריך את התקדמות הטיפול ומחליט לפי התרשמותו מהפציינט כיצד להמשיך: למשל- האם לחזור על התרופה שניתנה, האם כעת נדרשת תרופה אחרת, האם להמתין וכו’. פגישות מעקב נוספות נקבעות עפ»י הצורך.

בהומיאופתיה, אין טיפול אחיד לאסתמה, דלקות אוזניים או אלרגיה, הטיפול נקבע כפי שצוין עפ»י אוסף הסימנים והסימפטומים הייחודיים המאפיינים את תמונת המחלה האינדיווידואלית שלו.

ישנן תרופות רבות ומסוגים שונים לאסתמה אלרגיה ודלקות חוזרות.  עשרה אנשים שונים עם אותה מחלה יכולים לקבל כל אחד תרופה שונה המתאימה לו (עפ»י ביטויי המחלה האופיניים לו ולא לאחרים).

לסיכום יתרונות הטיפול  ההומאופתי:

– חתירה לריפוי מלא

– שיקום המערכת החיסונית בצורה עדינה, עמוקה ולטווח ארוך- לא «כיבוי שריפות»

– התאמת טיפול אינדיבידואלי לאדם

– ללא תופעות לוואי

– זול יותר מטיפולים פרטיים אחרים

מקרים לדוגמא:

מקרה ראשון

ד’ בת 34 נשואה +2

סובלת מאלרגיה עונתית בחמש השנים האחרונות. הבעיות התחילו  אחרי הלידה הראשונה.

ההתקפים יכולים להמשך גם שלושה שבועות. בזמן האחרון חלה החמרה בתדירות ההתקפים. הם נראים כמו התקררות ומופיעים בעיקר משינויי מזג אויר ובחילופי עונות. מתאפיינים בשיעול טורדני בהתעטשויות רבות , ונזלת מימית . הזמנים הכי מפריעים הם לפנות בוקר באזור השעה שלוש , אז היא מתעוררת עם קשיי נשימה ושיעול. אחרי כשבוע העפעפיים העליונים נהיים נפוחים מעט.

קר לה מאוד והיא רגישה מאוד לכל משב רוח קרה

ד’ רואת חשבון במקצועה מעידה על עצמה כטיפוס ישר, «על הקרקע», שמרן , דייקן מאוד ומסור לעבודה

נבהלת בקלות ואם נוגעים בה בהפתעה

המחזור סדיר אך מלווה בכאבים  דוקרים בגב התחתון.

ד’ קיבלה תרופה הומיאופתית המתאימה לתמונת המחלה, ולקחה אותה בסיום ההתקף האחרון.

מעקב לאחר חודש וחצי: שבועיים אחרי לקיחת התרופה היה התקף אחד שנמשך ארבעה חמישה ימים. באופן כללי ישנה יותר טוב . גם בהתקף לא התעוררה לפנות בוקר.

מעקב לאחר 4 חודשים:  בכל התקופה הזו היה עוד התקף אחד נוסף הוא היה קצר והרבה פחות גרוע ממה שהכירה. לא התעוררה בלילה. אין קשיי נשימה. כמעט ואין שעול

המחזורים האחרונים היו קלים בהרבה מבחינת כאבים

מעקב אחרי שנה וחצי:  אין התקפים בכלל. המחזורים תקינים.

מקרה שני-

א’ בן 6 סובל מדלקות חוזרות באוזניים

מגיל 3 התחילו הבעיות. כל כמה חודשים מופיעה דלקת לפעמים צד שמאל ולפעמים שני הצדדים. זה מאוד מפריע לו, כואב, הוא מתעורר בלילה ויכול לבכות. יכול לפתח חום גבוה .

א’ לא יכול היה לתאר את סוג הכאב.

קיבל הרבה אנטיביוטיקה בעבר. הוצע ע»י הרופא המטפל לעבור ‘ניתוח כפתורים’ לניקוז הנוזלים באוזן. הגיעו מפני שהאם חששה מניתוח ורצו לנסות משהו לפני כן.

חיצונית האוזניים מאוד אדומות וכך גם השפתיים.

מבנה הגוף ‘בריא’.

בהיסטוריה הרפואית האם ציינה שהיו הרבה פריחות בעבר כשהיה יותר קטן.

עיכול: נטייה לשלשולים פה ושם. היה רץ מהמיטה לשירותים מוקדם בבוקר

מזיע בשינה ובכלל די בקלות.

ילד צמא, שותה המון מים

א’ ילד אינטיליגנטי, פתוח וחייכן. האמא מעידה שהוא מנהיג מלידה.  מהווה מרכז חברתי היכן שלא נמצא. «לפעמים מתנשא קצת ומשוויץ מול החברים אבל ילד טוב».  מאוד אנרגטי ומפותח

«סדר וניקיון ממנו והלאה».  «לפעמים חושב שהכול שייך לו וכולם משרתים אותו»

א’ קיבל תרופה הומאופתית המתאימה למצבו.

מעקב אחרי חודש:  מרגיש טוב. בינתיים האוזניים בסדר

מעקב כעבור חודשיים: מרגיש טוב אין סימן לדלקת אוזניים. הופיעה פריחה ברגליים

מעקב טלפוני כעבור שנה: אין ולא היו בעיות כל התקופה

Закрыть меню