טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

טיפול באנדומטריוזיס

מהו אנדומטריוזיס? אנדומטריוזס הוא מצב בו רקמה הדומה לרירית הרחם (אנדומטריום) מתפתחת ומשגשגת מחוץ לחלל הרחם. האזור הנפוץ להתפתחות רקמה זו הוא בעיקר בחלל האגן – הקרום העוטף את אברי הבטן (צפק), הרצועות המחזיקות את האגן, השחלות וסביב החצוצרות. לעיתים מתפשטת רקמה זו גם לעבר שלפוחית השתן והמעי הגס, ולעיתים נדירות יותר לאזור הסרעפת הריאות ואף למוח.

אותה רקמה מגיבה לשינויים ההורמונאליים בגוף האישה בזמן המחזור החודשי – בדיוק כמו רירית הרחם המקורית-  נוצר דימום, אלא שאין לדם לאן להתנקז ומצב זה מעורר את מערכת החיסון ליצור תגובה דלקתית באזור, שסימניה הם כאבים עזים מאוד בזמן המחזור החודשי, הצטלקויות, הדבקויות וציסטות בשחלות, כמו גם הפרעות באיברים הנגועים- בשלפוחית השתן, מערכת העיכול וכאבים בקיום יחסי מין.

המנגנון להיווצרות המחלה אינו ידוע בוודאות וישנן מספר תיאוריות המנסות להסביר מדוע מתפתחת המחלה אצל נשים מסוימות. התיאוריה המרכזית מדברת למעשה על בעיה במערכת החיסון – תאים שהסתננו החוצה לחלל האגן מרירית הרחם שהתפרקה דרך החצוצרות אינם מושמדים ע»י מערכת החיסון וכך רקמה זו של תאים ממוקמת מחוץ לרחם ולמעשה «נושרת»  ביחד עם רירית הרחם המקורית. במצב בריא מערכת החיסון לא הייתה מאפשרת לתא «לא שייך» להימצא מחוץ לרחם.

הטיפול הקונוונציונלי באנדומטריוזיס

קיימים שני סוגים של טיפול – ניתוחי ותרופתי, אך אף אחד מהם אינו מרפא לחלוטין אלא מקל על התסמינים וקיימת נטייה ברורה של המחלה לשוב ולהתפתח.

מתוך אתר בית החולים שיבא בתל השומר:

» כאשר התסמין העיקרי הוא כאב, לפני ובמהלך המחזור החודשי, הטיפול העיקרי הדרוש הוא טיפול עם תרופות נוגדות כאבים. טיפול נוסף הינו טיפול ממושך ורציף בגלולות למניעת הריון. גלולות אלו מדכאות את הגירוי ההורמונאלי לרקמת האנדומטריוזיס ומפחיתות את הדימום בנגעים שמחוץ לרחם במהלך המחזור החודשי. טיפול זה, וטיפולים הורמונאליים אחרים שנועדו לדכא את מחזורי הביוץ, מטרתם להקטין את גודל הנגעים ולאפשר החלמה של אזורי הדלקת באזור שמסביבם. טיפול זה הינו מתמשך ולאחר הפסקתו התסמינים יישנו.

במקרים שהתסמינים קשים יותר, חוסר תגובה לטיפול, ממצאים בבדיקה או בהדמיה או אי פריון, הסרת נגעי האנדומטריוזיס בניתוח לפרוסקופי תציע במקרים רבים הקלה טובה וממושכת. נראה שבמיוחד עבור נשים המעוניינות לשפר את יכולתן להרות, הטיפול הניתוחי עדיף על הטיפול התרופתי, שכמעט תמיד פועל דווקא למנוע את הביוץ ואת הסיכוי להרות. .

כפי שצוין לעיל, כל הטיפולים הקיימים מציעים הקלה של התסמינים במקרים רבים רק באופן זמני, ואינם נותנים ריפוי מלא של הבעיה. אנדומטריוזיס נוטה לחזור ולהופיע בשנית אחרי כל אחד מהטיפולים שתוארו לעיל. במקרים קיצוניים במיוחד ניתן לבצע, בנשים שסיימו את תוכנית הפריון שלהן, ניתוח להסרה ניתוחית של האיברים שמעורבים בנגעי אנדומטריוזיס».

הטיפול ההומאופתי באנדומטריוזיס

הטיפול ההומאופתי מטרתו אחת- לרפא את האישה הסובלת מאנדומטריוזיס כלומר לרפא את כל התפקודים הלקויים הקיימים כך שלא תסבול יותר מסימפטומים כלל במהלך המחזור. ההתיחסות בטיפול היא אינדיבידואלית לחלוטין- כלומר נבחנים כל הסימפטומים והתסמינים המדויקים ממנה סובלת האישה בנוסף למאפיינים נוספים- רגשיים ומנטליים. כמו כן נבחנים התהליכים והסיבות אשר הביאו להתדרדרות מצב הבריאות ומערכת החיסון. תפיסה כוללת זו מאפשרת מציאת תרופה הומאופתית ייחודית למטופלת המתאימה בצורה הרחבה ביותר לכל המאפיינים של הבעיה וע»י כך מאפשרת מציאת פתרון עמוק ושורשי. ניתן לומר אם כן שאין טיפול אחיד לאנדומטריוזיס , אין תרופה אחת הניתנת לכל הנשים הסובלות, אלא נידרש אבחון וטיפול אישי פרטני לכל אחת ואחת- וכאן מצוי יתרונה הגדול של ההומאופתיה בטיפול באנדומטריוזיס.

מקרה לדוגמא:

עדי בת 26 (שם בדוי)-

סובלת מאנדומטריוזיס מזה שלוש שנים. «כאבים חזקים בבטן תחתונה, הלך והחמיר עם הזמן. כאבים באגן, פי הטבעת וכל האזור. כאבים משתקים בבטן ובאגן. עד כדי כך שהתעלפתי. הגוף לא עומד בכאבים כאלו. הכאבים מגיעים לפני ובזמן המחזור. תחושה שיש זרמים חזקים בבטן התחתונה מהטבור כלפי מטה.  סובלת מהדבקויות, דלקות וכאבים חזקים. אחרי התקף כאבים לא יכולתי לעמוד, הייתי כל הזמן מכופפת. התפתלתי וצעקתי זה ממש בלתי נסבל!  לקחתי חצי שנה הורמונים להפסקת המחזור אבל לא רציתי להמשיך עם זה. ניסיתי שיאצו ודיקור זה קצת עזר בכאבים אבל לא ממש. מחזורים מאוד קשים. דימומים כבדים. כאבים בביוץ. בטן נפוחה ותחושת לחץ כמו פקק שצריך לשחרר. ציסטה בשחלה שמאלית ואח»כ  גם בימין. בסה»כ די חלשה פיזית ונוטה להתעייף מהר»

עדי , בחורה מתוקה, העידה על עצמה שיש לה קצת פחדים מהתחלות חדשות, רגישה ולוקחת ללב. בחורה עם שמחת חיים, חייכנית וצוחקת, נהנית לבלות, בחורה חמה ואוהבת. היא סיפרה על תפנית בחייה לפני שלוש שנים כאשר נפרדה מחבר. «הייתה מערכת יחסים קשה- יצאתי מרוסקת וחסרת ביטחון. הייתי ממש בדיכאון ולקח לי שנה לצאת מזה»

כל מאפייני המקרה נלקחו בחשבון והותאמה לעדי תרופה הומאופתית המתאימה בדיוק למצבה.

מעקב אחרי חודש וחצי:  «המחזור האחרון היה הרבה יותר פשוט. ביום הראשון קצת התכווצויות וארבעת הימים הנוספים היו בסדר. לא הייתה תחושת לחץ בבטן. נפיחות נורמאלית. לא היו כאבים באגן. לא היו כאבים בפי הטבעת. לא היו זרמים היורדים כלפי מטה מהטבור. דימום סביר, לא כבד.  בבדיקה ציסטה ימנית נעלמה.

מעקב אחרי שנה: מחזורים תקינים. בבדיקה האחרונה גם הציסטה בשחלה שמאלית נעלמה!

Закрыть меню