טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

הומאופתיה דיאטה ו»מידה»

לא פעם שאלו אותי «ככה אצטרך לאכול כל החיים?» אנשים רבים שומעים את המילה דיאטה, מתחילים להרגיש את כובד השרשראות סביב הצוואר ומיד רצים להרביץ ארוחה «חגיגית» לפני «תקופת המעצר». לא כך צריכה להיתפס הדיאטה. העיקרון הוא פשוט ומוכר – כל דבר בחיים צריך להיות «במידה». הבעיה היא שעקרון זה לא מחלחל פנימה. טבע האדם הוא אי הרצון לסבול או להתאמץ. פועל יוצא מכך הוא החיפוש אחר קיצורי דרך ליעד. בדרך כלל נמתין עד שיקרה משהו קיצוני, ורק אז נתפוס את עצמנו ונאמר «ממחר – דיאטה» – שינוי בבת אחת. רק לאחר המקרה הקיצוני ננסה את מה שעזר לשכן או לחבר, למשל דיאטה דלת מרכיבים מסוימים ו/או דיאטה המשלבת תכשירים למיניהם (כדורים, סוגים של תה), וכו’

במקרים רבים יש לדיאטות אלו תוצאות מהירות והן גורמות להרגשה טובה, אך ברוב המקרים זה יהיה לטווח קצר בלבד. מרגישים בהיי הן מבחינת האנרגיות והן מבחינת ההרגשה הכללית, אך תחושה זו, על פי רוב, לא נשארת ולאחר מכן תבוא תקופה פחות טובה בה חוזרות תופעות ישנות וסביר שגם המשקל יעלה בחזרה. בנוסף יכולות להופיע תופעות חדשות, כמו נשירת שיער, חולשה, עייפות וכו’. כל שינוי קיצוני מכניס את מערכות הגוף למצב של סטרס. מצב זה אינו מורגש כי אנו עסוקים בהתרגשות, אך לאחר זמן מסוים התוצאות של שינוי קיצוני זה יבואו לידי ביטוי. לא תמיד נדע לקשר את תוצאות אלו לדיאטה שערכנו. כאשר אנו בוחנים האם יש לעשות שינוי תזונתי עלינו לשאול את עצמנו האם נוכל לעמוד בשינוי, והאם זה סביר.

לפני ההחלטה צריך לזכור שגם אם עושים שינוי יש לעשות «הכל במידה». מהי המידה, והאם המידה שלי זהה למידה של מישהו אחר ?

התשובה היא שיש הבדלים בין «המידות». «המידה» האישית תלויה בקונסטיטוציה של כל אחד ואחד. כיצד אדע מהי «המידה» שלי ? כאשר המצב הבריאותי הכולל מאוזן יותר, אנו אוכלים כאשר אנו רעבים, ומפסיקים כאשר אנו שבעים. בתקופה זו אנו יותר קשובים לצרכינו האישיים ול»מידה» האישית שלנו. כאשר המצב הבריאותי הכולל פחות מאוזן, למשל תקופה של חולי, לחצים, עצבנות, עייפות, או תחת השפעות קיצוניות, כמו דיאטה קיצונית, אנו פחות קשובים לצרכינו ומן הסתם לא קשובים ל»מידתנו».

לא קיימת דיאטה אופטימלית עבור כולם. מה שטוב לאדם מסוים, לאו דווקא מתאים לאחר, אפילו אם המזון נחשב מזין. האדם צריך להקשיב לגופו ולתת לו את מה שהוא מרגיש טוב איתו, אולם יש לוודא שזה לא מזיק בדרך כלשהי, וכמובן תוך שמירה על ה»מידה». חשוב לציין שבמידה וקיימות בעיות בריאותיות יש להתייעץ עם גורמים מקצועיים.

תזונה נכונה צריכה להיות מאוזנת, מגוונת, פשוטה (כמה שפחות מתועשת) טעימה, ומותאמת לסביבה המקומית הן מבחינת תרבותית והן מבחינה אקלימית. חשוב לאכול באווירה נינוחה ולא תחת לחץ, עצבנות וכו’. האווירה לא פחות חשובה מהאוכל עצמו. על כל אדם להכיר את ה»מידה» שלו ולשמור עליה.

אודות הכותבת:

מאיה שפירא, הומאופתית קלאסית בוגרת המכון הישראלי להומאופתיה, מקבלת בקליניקה בחיפה.

מאיה שפירא

הומאופתית קלאסית

054-7442694

maya19@internet-zahav.net

Закрыть меню