טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

הומאופתיה בראי המחקר

סקירה של מחקרים הטוענים כי ההומאופתיה אינה יעילה: לא אחת אנו שומעים ממכרים או קוראים בעיתון כי הוכח שהומאופתיה לא יעילה, וכי בטיפול ההומאופתי אפקט הפלסבו הוא היחיד המצליח לשפר את מצב הפציינטים. לבנו מחסיר פעימה. האומנם? האם באמת כילינו את זמננו לריק וצדקו כל הציניקנים? נראה שלא. במאמר זה אנסה לבחון מספר מחקרים אלו, ההשערות העומדות בבסיסן, מה הם מנסים לבחון ומהי דרך הסקת המסקנות.

אחת ההשערות העומדות בבסיס המחקרים היא כי תרופה מדוללת היא תרופה ההומאופתית. היא הומאופתית בגלל שהיא מדוללת ותו לא. זה כמובן נמצא בסתירה להומאופתיה.

הטענה שהמחקרים באים לבחון היא האם קיימת תרופה הומאופתית למחלות כפי שמגדירה אותן הרפואה הקונבנציונלית. לדוגמא: תרופה לאסטמה, לאולקוס וכו’.

במהלך המחקר התרופה המדוללת (שהחוקרים מתעקשים לקרוא לה הומאופטית) ניתנת לחולים על סמך האבחנה המקובלת והחוקרים מנסים לבחון האם יחול שיפור במצבם.

אין בדיקה והתאמה של התרופה על ידי הומאופת ולא נעשית כאן ההבחנה הכל כך חשובה בין החולים השונים. כולם נכנסים לסל אחד מה שכמובן בטיפול הומאופתי לא היה קורה.

מחקרים :

נתחיל ממחקר של אוניברסיטת Exeter  (1) שהתפרסם ב-Journal of the Royal Society of Medicine וזכה לכתבה ב-B.B.C.. המחקר עסק בנושא יעילות הטיפול בארניקה אצל חולים שעמדו לפני ניתוח הסובלים מבעיית carpal tunnel syndrome שהיא בעייה בעצב הנכנס לכף היד.

ההנחה ההומאופתית לכאורה הייתה שהתרופה אמורה לעזור להחלמה מהירה, תפחית את הכאב והנפיחות.

כמו בשאר המחקרים, לא נתבצע תישאול הומאופתי של החולים והעובדה שהפציינט עמד לפני הניתוח הייתה האינדיקציה היחידה לפיה הוחלט על סוג התרופה ועל מינונה שהיו זהים אצל כל הנבדקים.

במחקר לא נתגלו הבדלים בין הקבוצה שקיבלה ארניקה לקבוצת הפלסבו.

http://news.bbc.uk/2/hi/health/2710107.stm

חוקרים מהאוניברסיטה בוורגיניה ערכו מחקר (2) שהתפרסם ב- JOURNAL OF FAMILY PRACTICE על מנת לבחון את יעילותה של ההומאופתיה בטיפול בבעיות האסטמה. מחקר זה היה אף יותר ביזארי ועל אף כותרתו המטעה מסתבר שהם בחנו את העיקרון האיזופתי- התרופה הוכנה מהאבק אליו חולי האסטמה היו רגישים.

גם כאן לא נתבצע תישאול הומאופתי ולא נתגלו הבדלים בין הקבוצה שקיבלה את התרופה ה-«הומאופתית» לקבוצת הפלסבו. המדהים הוא שגם כאן ה-B.B.C ממהר לצטט את המחקר, כנראה מחוסר הבנה.

http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m0689/is_7_51/ai_88999797

http://news.bbc.co.uk/2/low/health/1847593.stm

אציין עוד שלושה מחקרים «המוכיחים» את אי יעילות ההומאופתיה. ישנם דוגמאות רבות אבל העיקרון דומה :

ארניקה אינה יעילה כמשכח כאבים לאחר ריצות ארוכות (3). התפרסם ב-The Clinical journal of pain

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=9758072&dopt=Abstract

הומאופתיה אינה יעילה לטיפול במיגרנות (4), עוד מחקר של אוניברסיטתExeter , התפרסם במגזין Cephalalgia.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=9251877&dopt=Abstract

Opium ו- Raphanusאינם יעילים לשיקום המעי לאחר ניתוח (5). התפרסם ב- Presse médicale

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=2521722&dopt=Abstract

למה זה לא כך ? ואיך ההומאופתיה עובדת ?

בנוסף לפגמים בעריכת המחקרים הרי שדרך הסקת המסקנות בעייתית אף היא מכיוון שאין ניסיון לבדוק את רמת הבריאות הכוללת ולראות אם מצב החולה השתפר או הדרדר אלא רק ראייה של הסימפטום הבעייתי.

לזכות החוקרים יאמר כי גם אם היו בודקים את רמת הבריאות הכוללת, בדרך בה ניתנו התרופות בניסויים אלה, קשה להאמין שהיו עדים לשיפור כלשהוא.

נקודה מעניינת היא שרעיון ההוליסטיות לא ממש מופנם גם אצל האנשים שבאים לחקור את ההומאופתיה. העובדה שהטיפול נקבע לפי האדם הסובל ולא רק לפי סימפטום בודד או קבוצת סימפטומים אינו נתפס כלל בידי חוקרים רבים שממשיכים לנסות לסתור את המובן מעליו.

לסיכום, ניתן לומר כי אין בכך כל הפתעה שהמחקרים האמורים מוצאים שאין יעילות בתרופות המדוללות («הומאופתיות»). למעשה היה די מפתיע אם היו מוצאים משהו אחר.

Homeopathic arnica for prevention of pain and bruising: randomized placebo-controlled trial in hand surgery . C Stevinson BSc MSc   V S Devaraj FRCS FRCS(Plast)  1   A Fountain-Barber MCSP SRP  1   S Hawkins MCSP SRP  1   E Ernst MD PhD

McCarter DF. Homeopathy ineffective for asthma. J Fam Pract 2002; 51:602

Ernst E. Does homeopathic Arnica montana reduce delayed onset muscle soreness? A meta-analysis Perfusion. 1997;11:29-35.

Ernst E. Homeopathic prophylaxis of headaches and migraine? A systematic review J Pain Symptom Manage. 1999;18:353-7. [PMID: 10584459].[Medline

מאמר בצרפתית – Presse Médicale. 1989 Jan 21;18(2):59-62

אודות הכותב:

ערן אינדיג, הומאופת קלאסי בוגר המכון.

0547016016

ineran@yahoo.co

Закрыть меню