טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

טיפול בחרדות ופחדים

פחדים וחרדות, הם אחת מהתופעות שניתן לקרוא להן מגיפות של החיים המודרניים. הסטטיסטיקות מדברות על מספרים מדאיגים, כ-5-10% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות חרדה שונות. נראה כי אחוזים גבוהים מהאוכלוסייה הכללית סובלים מחרדה כלשהי במהלך חייהם, בין אם מטופלת ובין אם לא. מי שבוחר שלא לטפל בהפרעה זו, בין אם בטיפול תרופתי-פסיכולוגי קונבנציונאלי ובין אם בשיטה רפואית הוליסטית, עלול לגלות שההפרעה הולכת ומתעצמת עם השנים, ועלול להגיע למצב של פגיעה של ממש באיכות החיים.

פחדים וחרדות הם למעשה ביטויים שמכסים טווח רחב מאוד של הפרעות, הן מבחינת העוצמה והן מבחינת התופעה עצמה. מבין ההפרעות היותר מוכרות אפשר לציין את הבאות: פחד קהל, פחד במה, פחד גבהים, קושי חברתי, פחד מכישלון, פחד מחיה מסוימת (כלבים, נחשים, עכברים, ג’וקים), דאגה מופרזת, פחד ממקומות סגורים או פתוחים, פחד מפורצים, פחד מלכלוך, טראומה נפשית שגורמת לפחד, ועוד רבים.

ההבחנה המקובלת בין פחד לחרדה היא שפחד מתמקד במשהו ממשי שאפשר להגדירו, לעומת החרדה שאי אפשר להגדיר את מקורה. הבדל נוסף, הוא הביטוי המאוד פיזי של חרדה עם שלל סימפטומים (דפיקות לב, קוצר נשימה, הפרעות שינה, הזעות ועוד) ועד מצב של פאניקה.

הטיפול הקונבנציונאלי יהיה מורכב לרוב מטיפול פסיכולוגי לטווח ארוך משולב עם טיפול תרופתי נגד חרדה. באופן כללי מחלקים את סיבת הפחדים והחרדות לשתי קבוצות עיקריות: על רקע נפשי ועל רקע פיזיולוגי (חוסר ייצור של חומרים מסוימים במוח לדוגמא).

מהו הטיפול ההומיאופתי בתחום הפרעות החרדה:

מבחינת ההומיאופתיה אין הפרדה בין הפרעה פיזיולוגית לסיבה רגשית-מנטלית שהיא מרכז הבעיה. בהומיאופתיה מה שחשוב הוא המכלול של האדם ולא תופעה או גורם ספציפי. ברור שבמקרה שבו המרכז הוא הפרעה של חרדה, תינתן תרופה שמתאימה למצבי חרדה. אבל חשוב לזכור, שגם במקרה כזה ההומיאופת ייקח בחשבון את מכלול הבעיות, אופיו של המטופל, הסיבה המשלהבת (אם יש כזו), ההיסטוריה של המטופל וכן הלאה. הכל נלקח בחשבון כדי להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה שלמה ולא סימפטומטית בלבד. על ההומיאופת למצוא תרופה אחת שמותאמת באופן ספציפי לאדם הסובל.

פעמים רבות מקור הבעיה של חרדה ופחדים הוא באירוע טראומטי בעבר – פחד גדול, תאונה, התעללות, אונס, אבל.

בעזרת טיפול הומיאופתי מוצלח, האדם מתגבר על הפחד, הטראומה, החרדה שהוא מצוי בה וחייו חוזרים בתהליך הדרגתי למצב בריא יותר. במקרים רבים, דווקא במצבים כאלה ההומיאופתיה מצליחה להבריא, דבר שנובע מכך שמרכז הפתולוגיה איננו פיזי אלא מנטאלי, כלומר ברמות אנרגטיות שקלות יותר לריפוי מהרמה הפיזית.

ניתן לראות בבירור גם דרך נושא זה את ההבדל המהותי בין הטיפול הקונבנציונאלי לזה ההומיאופתי : תרופה נגד חרדה למעשה איננה פותרת את המצב לעומקו, מכיוון שזהו טיפול סימפטומטי בלבד, בעוד שבטיפול הומיאופתי מוצלח התרופה ההומיאופתית מעוררת תהליך ריפוי שבסופו האדם חופשי מסבל ללא תמיכה חיצונית. הבדל מהותי נוסף הוא, שבטיפול הומיאופתי מוצלח נפתרות בעיות נוספות שהציקו לאדם במקביל לחרדה, וזאת שוב בניגוד לטיפול הקונבנציונאלי שלא מתייחס כלל לבעיות אחרות שאינן בפוקוס של אותו טיפול ספציפי.

Закрыть меню