טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

טיפול בתסמונת פאפא

תסמונת פאפא מאופיינת במספר תסמינים : התקפי חום גבוה חוזרים ומחזוריים שנמשכים כמה ימים, דלקת שקדים מוגלתית ו או כיבים – אפטות בחלל הפה, הגדלת בלוטות צוואריות בהתקפים, משטחי גרון שליליים ולכן גם חוסר תגובה לאנטיביוטיקה במהלך ההתקף או כטיפול מונע. ההתקפים מגיבים למנה חד פעמית של סטרואידים (בדרך כלל בטנזול או פרדניזון).

לא ידוע מה גורם למחלה, היא לא תורשתית  ולא מדבקת , היא לא חיידקית זיהומית ולכן היא  גם לא מגיבה לאנטיביוטיקה. אין בדיקת מעבדה שיכולה לאשר את קיום התסמונת  ולמעשה אבחון המחלה נעשה ע»י שלילה של מחלות אחרות  בנוסף לקיום התסמינים שנזכרו קודם והתגובה המהירה לסטרואידים. גיל החולים בתסמונת נע בין תינוקות בני כמה חודשים עד לגיל ההתבגרות. הטווח בין ההתקפים החוזרים לא קבוע אצל כל החולים . הוא יכול לנוע בין פעם בשבוע במקרים הקשים לבין פעם בחודש חודשיים  במקרים הקלים יותר. יש לציין שהמרווח בין ההתקפים יכול להתקצר במהלך השנים בייחוד כשהחולה מקבל סטרואידים. טיפול הומאופתי קלאסי מחזק את מערכות ההגנה של הגוף , מוביל בתחילה להקלה בהתקפים מבחינת התדירות ומבחינת העוצמה של כל התקף כאשר המטרה העיקרית של הטיפול הוא להגיע לריפוי של ממש ומניעת ההתקפים לגמרי.

מקרה טיפול בתסמונת פאפא :

ספיר בת 6 – ילדה רביעית מתוך 4 ילדים

ספיר סובלת מגיל שנתיים מתופעה של חום גבוה מלווה בכאבי גרון ,כאבים במפרקים בעיקר באצבעות ידיים וכאבי בטן ממש חזקים . התופעה חוזרת על עצמה בתדירות של פעם בחודש למשך שלושה עד 4 ימים.

לדעת הרופאים מדובר בתסמונת פאפא בגלל הסימפטומים הייחודיים (מחזוריות של הסימפטומים ושלילת חיידקי סטרפטוקוקוס בכל משטחי הגרון שנעשו עד כה ). הרופאים המליצו לתת מנה של סטרואידים בכל התקף אך ההורים סירבו עד כה לתת לילדה סטרואידים.

חוץ מזה לספיר הומוגלובין נמוך ולכן היא לוקחת כדורי ברזל. ספיר גם סובלת מתת משקל ותיאבון ירוד .

ביקשתי מהאם לספר לי עוד על ספיר ועל הקשיים בגידול שלה :

האם מספרת : ספיר היא ילדה חכמה, בעלת דמיון מפותח ויכולת ביטוי, חברותית וקושרת קשרים במהירות. היא עקשנית מאוד ולא אוהבת שעוזרים לה, גנדרנית וצריכה לקום שעה לפני הזמן כדי לבחור מה ללבוש. ילדה שאוהבת לתת אהבה ואוהבת גם להצחיק אותנו . עם חברות היא וותרנית ולרוב לא תעמוד על שלה.

היא מפחדת מכלבים וצריך להרים אותה כשהיא פוגשת כלב למרות שיש לנו כלב בבית. בדרך כלל נרדמת בלילה על הספה בסלון ואז מעבירים אותה למיטתה. עד לפני שנה ישנה איתנו אך זה היה באשמתי כי פחדתי עליה בגלל ההתקפים הרבים .

תצפית שלי :  חיוורת מאוד, עיניים שקועות, ביישנית וצמודה לאמה . כששואלת אותה שאלות מסתכלת על אמה ועונה כמעט בלחש.

פגישת מעקב אחרי חודשיים :

האם מספרת : מאז הטיפול ספיר הייתה חולה פעמיים  אך ההתקפים היו פחות קשים. לפני הטיפול כל התקף ארך בין 3 ל 4  ימים ותמיד לווה בחום גבוה והזיות ביומיים הראשונים. אחרי מתן התרופה החום לא היה גבוה כמו פעם והמחלה נמשכה 3 ימים. הפעם גם לא היו הזיות בחום.

תיאבון : קצת יותר טוב, התחילה לאכול מגוון יותר.

שינה : עדיין נרדמת בסלון ממש מאוחר ורק אז מעבירים אותה למיטה שלה.

פגישת מעקב אחרי חודשיים נוספים :

האם מספרת : ספיר הייתה חולה פעמיים נוספים אך גם הפעם החום לא היה גבוה וההתקפים נמשכו יומיים  וגם הפעם לא היו הזיות .

תיאבון : תיאבון שלה טוב ויש לה הרבה אנרגיות .

שינה : עדיין יש בעיות עם השינה אך אנחנו ההורים אשמים מאחר ולא מעמידים לה גבולות ומרשים לה לצפות בטלוויזיה עם האחים שלה .

שיחת טלפון אחרי חודשיים וחצי :

האם : מאז הטיפול האחרון ספיר לא הייתה חולה במשך חודשיים וחצי. מאז שהיא ילדה בת שנתיים זאת הפעם הראשונה שיש לה הפוגה של חודשיים וחצי מההתקפים. אך לפני יומיים שוב היה התקף שנמשך יומיים..

פגישת מעקב אחרי 3 חודשים :

האם : ספיר הייתה חולה 3 פעמים מאז התרופה האחרונה שקיבלנו בדואר. כל התקף נמשך יום או מקסימום יום וחצי בלבד. החום לא היה גבוה ולא היו כאבי מפרקים קשים. סך הכל התקפים קלים יחסית למה שאנחנו מכירים מעבר.

תיאבון : התיאבון טוב, היא אוכלת יותר טוב ויש לה אנרגיות.

ספיר קיבלה רמדי נוספת לפי תמונת המצב.

שיחת טלפון 3 חודשים מאוחר יותר :

האם : מאז התרופה האחרונה ספיר לא הייתה חולה בכלל ואנחנו מקווים שהמצב הזה ימשך . התיאבון טוב והיא ישנה במיטתה .

לעת עתה לא ראיתי צורך לקבוע פגישה נוספת אך ביקשתי מהאם להישאר איתי בקשר טלפוני מדי חודש ולדווח לי במקרה הצורך.

פגישת מעקב שמונה חודשים מאוחר יותר :

האם מספרת: עד לפני חודש ספיר הייתה מצב מצוין ולא חלתה בכלל. לפני חודשיים ההתקפים חזרו ומאז חלתה פעמיים בדיוק בכל עשירי לחודש וגם הפעם כל התקף נמשך יומיים.

ספיר קיבלה תרופה הומיאופתית נוספת . מאז ועד היום חצי שנה לאחר הטיפול האחרון ספיר מרגישה טוב ולא היו התקפים נוספים.

נכתב על ידי איריס שמואל, הומאופתית קלאסית (קליניקה בהרצליה).
טלפון: 054-4524040
www.irishome.co.il

Закрыть меню