טלפון: 054-2020170 | דוא"ל: shalev@homeonet.net

מהי בריאות

סמואל האנמן, אבי תורת הריפוי, אשר קבע את שיטתו ע»י חוקים ועקרונות רשם בספרו «האורגנון» בפסקה התשיעית : «in the healthy condition of man, the spiritual vital force (autocracy), the dynamis that animates the material body (organism), rules with unbounded sway, and retains all the parts of the organism in admirable, harmonious, vital operation, as regards both sensations and functions, so that our indwelling, reason –gifted spirit can freely employ this living, healthy instrument for the higher purposes of our existence»

לאמור : » במצב הבריא של האדם הכוח החיוני הרוחי, המחייה את גופנו החומרי, שולט שלטון ללא גבולות ומקיים את כל חלקי האורגניזם בצורה הרמונית המעוררת הערצה את כל תפקודיו, תחושותיו ופעולותיו כך שרוחנו ברוכת ההיגיון תוכל להשתמש בכלי חי ובריא זה למען המטרות הנעלות של קיומנו».

בקביעתו זו, בדיוק, בבהירות ובפשטות, מציג הכותב את המושג «בריאות» כמות שהיא ובכך מדגיש את ההבדל התפיסתי המשמעותי כל כך בין ההומאופתיה לבין הרפואה הקונוונציונאלית.

התפיסה ההומאופתית : ההומאופתיה הינה שיטת ריפוי הוליסטית הרואה את האדם כיחידה שלמה בבריאות כמו גם בחולי, כאשר האדם בריא האורגניזם כולו נמצא במצב של סדר, כל חלקי השלם מתפקדים בהרמוניה מושלמת, כאשר הוא נחלה, חוסר סדר שולט במשק האדם, ומוצא את ביטויו בסימפטומים.

לדוגמא : ההומאופתיה רואה בעצירות, בפריחה, בדלקת הפרקים, בדיכאון או בפסיכוזה את ביטוייה החיצוניים של המחלה הפנימית. המחלה אינה בעור, לא הפרקים הם החולים כי אם האדם הוא החולה ואת האדם יש לרפא, ז»א להשיב סדר באורגניזם, להשיב את אותה הרמוניה מעוררת הערצה בכל תפקודיו, תחושותיו ופעולותיו של האדם.

הרפואה הקונוונציונלית רואה בהסרת הסימפטום הבודד ריפוי גם כאשר על האדם להמשיך ולצרוך תרופות אשר ישמרו מצב זה לאורך זמן או לעיתים להמשך חייו, ללא כל התייחסות לשאר היבטי החיים של אותו אדם, תרופות אלו מלוות פעמים רבות בתופעות לוואי המחייבות לקיחתן של תרופות נוספות, אם קודם שרר חוסר סדר באורגניזם, כעת לאחר כל התרופות בהן הולעט הוא נמצא במצב של כאוס מוחלט, איך בכלל ניתן לכנות מצב זה כבריאות.

ומה לגבי כל אותן תופעות מהן אנחנו סובלים יום יום ואשר הרפואה הרגילה אינה מוכנה  להכיר בהן כפתולוגיות, לדוגמא: קושי לקום בבקר,  דיכאון ביום הראשון למחזור, עצבנות, פחדים, ביישנות, ועוד ועוד…ההומאופתיה אינה רואה כל צידוק להשלמה עם אלו היא מטפלת באדם על כל היבטיו, היא שואפת לבריאות בכל מובנה, החיים אולי מנחיתים אלינו מהלומות פה ושם אך אדם בריא ידע להתמודד איתם ולהגיב כראוי, אדם בריא הוא זה אשר חי בהרמוניה עם עצמו ועם סביבתו.

אז מהי בריאות ? ניתן להגדיר את הבריאות כחופש, חופש מכאב ומתחושות לא נעימות, חופש מחשבה, חופש פעולה. המחלה היא כלא והאדם החולה כלוא במגבלותיו, הוא מוגבל ע»י פחדיו, כאביו, תשוקותיו ההרסניות. כאשר ההומיאופת בא לרפא את החולה מטרתו היא להסיר את כל אותן מגבלות ולשחרר את האדם לחופשי, על מנת שזה יוכל לקיים את המטרות הנעלות של קיומו, לכל אדם מטרה משלו להגשימה והאדם הבריא ידע את מטרתו ויוכל גם לקיימה.

אודות הכותבת :שרון קנטור,  הומאופתית קלאסית בוגרת המכון .

Закрыть меню